یک کبابپز صنعتی چه ویژگی هایی دارد؟

یک کبابپز صنعتی چه ویژگی هایی دارد؟

تهیه و طبخ یک کباب خوب ایرانی علاوه بر مواد اولیه‌ی درجه یک, نیاز به یک کباب پز با کیفیت دارد. این غذا اگر قرار باشد در تعداد زیاد تهیه شود نمی توان به منقل ها و روش های سنتی برای تهیه‌ی آن تکیه کرد بلکه نیاز به یک کبابپز صنعتی باکیفیت خواهد بود.

از آنجایی که کباب یکی از غذاهای محبوب ایرانی است قطعا در رستوران ها, ادارات, سازمان ها و … به دفعات زیاد طبخ می شود. برای طبخ این حجم از این غذا نیاز به کبابپز صنعتی است که تصمیم داریم در این مقاله به معرفی آن بپردازیم.

ساختار یک کبابپز صنعتی

به طور کلی کبابپزهایی که در آشپزخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند از تعدادی لوله به صورت ردیفی تشکیل شده اند که شعله های آتش از سوراخ های تعبیه شده در این لوله ها خارج شده و باعث پخت کباب می شود.

 

تجهیزات آشپزخانه صنعتی تابان استیل
تجهیزات آشپزخانه صنعتی تابان استیل

 

این لوله ها در قابی مستطیل شکل که معمولا از جنس آهن گالوانیزه یا استیل می باشد, قرار می گیرند. در برخی مدل ها روی این لوله ها سنگ هایی تعبیه می شود که از جنس چدن است. این سنگ ها وظیفه‌ی انتقال حرارت به صورت غیر مستقیم به کباب ها را بر عهده دارند.

کباب پز سنتی یا ریلی

کبابپز صنعتی دارای چندین مدل است مانند کبابپزهای صنعتی ذغالی, کبابپزهای صنعتی گازی و کبابپزهای صنعتی اتوماتیک یا ریلی. رایج ترین مدل کبابپزها که تقریبا در تمامی محیط ها قابل استفاده است نوع گازی آن است.

کباب پزهای ریلی یکی از جدیدترین مدل های کبابپز تولید شده در بازار می باشند. اما نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که کباب پز های سنتی هنوز هم بیشترین طرفدار را دارند. یعنی از لحاظ کیفیت کبابی که روی کبابپز های سنتی تهیه می شود به مراتب بهتر از کبابپز های ریلی است.

جالب است بدانید که انواع کبابپزهای تولید شده, در ایران طراحی و ساخته می شوند و تنها قسمت هایی از آنها مانند برنرها, شیرها از سایر کشورها وارد شده تا بالاترین کیفیت را داشته باشند.

در هنگام خرید یک کبابپز به این نکته دقت کنید که راحتی در شستشوی قسمت های مختلف آن نیز یک امتیاز محسوب می شود. کباب پزهایی را تهیه کنید که از ورق ضد زنگ تهیه شده باشند و دارای خاصیت ضد خوردگی و بدون منافذ باشند.

مشخصات کباب پز سنتی تمام استیل تابان استیل

یک کبابپز صنعتی چه ویژگی هایی دارد؟

 

  • (ابعاد 90*65*100) دهنه 45
  • اسکلت ساخته شده از پروفیل 40*40 استیل 304
  • جداره بیرونی بدنه ساخته شده از ورق یک میل استنلس استیل 304
  • جداره داخلی ساخته شده از ورق 5/1میل استنلس استیل 430برای جلوگیری از پوسیدگی
  • دارای شیر فشار قوی استاندارد 3عدد
  • شعله ها از جنس لوله استیل 2/1
  • رویه شعله ها از جنس چدن سنگین چهار ضلعی
  • سینی آبگیر کبابپز از جنس استیل 1 میل

 

موارد استفاده از کباپز صنعتی گازی

در مراکزی که روزانه حجم بالایی غذا تولید می شود مانند رستوران ها, هتل ها, ادارات و بیمارستانها و … نیاز به استفاده از کبابپزهای گازی در کنار کبابپزهای ریلی است.

در واقع برای بالابردن سرعت طبخ کباب از کبابپزهای ریلی استفاده می شود اما در مواردی که برق قطع شود نیاز است تا از کبابپزهای گازی استفاده شود. بنابراین وجود یک کبابپز صنعتی گازی در این محیط ها ضروری است.

قیمت انواع کبابپز صنعتی

از آنجایی که متریال مورد استفاده برای تولید انواع کباپز صنعتی روزانه قیمت گذاری می شود, نمی توان به طور دقیق و مقطوع قیمت ها را اعلام کرد.

کبابپز ذغالی تابان استیل
کبابپز ذغالی تابان استیل

 

از عوامل مهمی که در قیمت نهایی یک کبابپز تاثیر فراوان دارد, جنس استیل مورد استفاده در آن است.

استیل از درجه های کیفی مختلفی تشکیل شده است که هر کدام قیمت متفاوتی دارند و تعیین کننده کیفیت کباپز هستند. در کنار جنس استیل جنس شیرها و چدن های مورد استفاده نیز مهم است. این که این قطعات وارداتی باشند یا تولید شرکت های داخلی بسیار مهم است چون تفاوت قیمت زیادی دارند.

در کنار موارد گفته شده ابعاد کبابپز صنعتی نیز مهم است و باید به آن نیز دقت کرد.

 

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *