چگونه ضروری ترین تجهیزات آشپزخانه­ صنعتی را انتخاب کنیم؟

هر زمان از آشپزخانه های صنعتی سخن به میان می آید، ذهنیت بسیاری از افراد به سمت آشپزخانه ای با تجهیزات بزرگ و فضای وسیع سوق پیدا می کند. در زبان های فرنگی نظیر انگلیس و فرانسه به آشپزخانه صنعتی “آشپزخانه تجاری” نیز گفته می شود. در یک آشپزخانه صنعتی آماده سازی و پخت غذا در حجم های زیاد، سبب شده تا طراحان عرضه صنعت به فکر طراحی هر چه‌بهتر تجهیزات آشپزخانه صنعتی جهت سهولت در آماده سازی و پخت غذا برآیند.

نکات مهم هنگام انتخاب تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

به‌منظور تهیه و خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید با دقت در جزئیات، وسایل را انتخاب کرد. درست است که این تجهیزات از نگاه مشتری پنهان است، اما این موضوع نباید بهانه ای باشد برای انتخاب تجهیزات نامناسب. لذا برای داشتن یک آشپزخانه ایده‌آل و استاندارد، باید تجهیزات و وسایل را نیز مناسب تهیه کرد تا ضمن رضایت مشتری و کارایی بیشتر، از ایمنی و سلامت محیط و افراد حاضر در آشپزخانه اطمینان حاصل گردد.

هنگام خرید تجهیزات، باید محل قرارگیری هرکدام از تجهیزات از قبل مشخص شود تا در صورت لزوم برخی لوازم متناسب با محل قرارگیری آنها طراحی شوند.

لازم به ذکر است که لوازم آشپزخانه های خانگی با تجهیزات و لوازم آشپزخانه های صنعتی تفاوت زیادی دارند. لذا انتخاب وسایل و تجهیزات کوچک تر نمی توانند کارایی دلخواه شمارا داشته باشند، زیرا توان استفاده روزانه و ساعات کاری زیاد را ندارند. ازاین‌جهت مناسب برای آشپزخانه های صنعتی نخواهند بود، به همین خاطر پیشنهاد می کنم که سرمایه خود را با خرید وسایل و تجهیزات نامناسب در معرض خطر قرار ندهید.

انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی

انواع تجهیزات صنعتی آشپزخانه

ماشین های ظرفشویی:

یکی از پرکاربردترین تجهیزات آشپزخانه های صنعتی، ماشین های ظرفشویی می باشند؛ که به دلیل دارا بودن محفظه گرما و حرارت قادرند، میزان حرارت آب تنظیم‌شده را در وضعیت ثابت نگه‌دارند.

ممکن است هزینه زیاد ماشین های ظرف شویی کمی برای شما نگران کننده باشد، اما اصلاً جای نگرانی نیست، زیرا فناوری این مدل از ماشین ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده که مجهز به سیستم تصفیه آب و صرفه جویی در مصرف انرژی می باشند، هم چنین سبب ایجاد تأثیر فراوان در جلوگیری از به هدر رفتن انرژی شده، ضمن اینکه با استفاده از نیروی کار کمتر، می تواند بیشترین بهره وری را حاصل کند.

 گازهای القایی:

استفاده از گازهای بزرگ چند شعله القایی نیز یکی از راه های صرفه جویی در مصرف انرژی در آشپزخانه‌های صنعتی می باشد؛ که با محدود کردن میزان گرما سبب متمرکز شدن انرژی بیشتر روی ظرف پخت می شوند؛ و درنهایت با برداشتن ظرف پخت غذا از روی گاز، با قطع میدان مغناطیسی، شعله گاز به‌طور خودکار قطع‌شده و جریان سوخت نیز خاموش می-گردد.

سیستم تهویه هوا:

اغراق نکرده ایم اگر بگوییم، یکی از مهم ترین تجهیزات موردنیاز در ساختار آشپزخانه های صنعتی، یک سیستم تهویه هوا می باشد؛ که در حفظ ایمنی و سلامت افراد حاضر در آشپزخانه نقش بسزایی دارد. سیستم تهویه هوای آشپزخانه متشکل از دو سیستم اصلی می‌باشد:

1. سیستم تخلیه هوای آشپزخانه

2. سیستم تأمین هوای موردنیاز آشپزخانه

در هنگام خرید و نصب سیستم تهویه هوا باید به چند نکته توجه کنید:

ایمنی

ازایمنی کافی برای حفظ سلامت افراد حاضر در آشپزخانه برخوردار باشد.

شرایط نگهداری و تمیز کردن

به‌گونه‌ای باشد که شرایط نگهداری و نظافت آن ها به‌صورت دوره های متناوب تا حد امکان آسان و قابل‌اجرا باشد تا از بروز بیماری ها و حوادث ناشی از جرقه های احتمالی، جلوگیری به عمل آید.

تولید حداقل صدا

این سیستم ها باید تا حد امکان از سطح صدای پایینی برخوردار باشند. تا باعث ایجاد آلودگی صوتی و هم چنین برهم زدن آرامش و آسایش افراد حاضر در محیط آشپزخانه نشوند.

لوازم آشپزخانه صنعتی

کاهش مصرف انرژی

طراحی تجهیزات این گونه سیستم ها باید به صورتی باشد که از نظر میزان مصرف انرژی (کاهش انرژی) مقرون به صرفه باشد.

فرهای گریل:

یکی از وسایل پرمصرفی که نقش مهمی را در آشپزخانه های صنعتی ایفا می کنند فرهای گریل می باشند؛ که به دلیل استفاده زیادی که از آن ها می شود، انرژی زیادی را صرف می-کنند. به همین خاطر بهتر است برای صرفه جویی در مصرف انرژی، از نسل جدید دستگاه های گریل ها استفاده شود. این نوع از دستگاه های گریل از صفحات شیارداری تشکیل‌شده که دارای دو ویژگی؛ سنسور و تایمر نیز می باشند.

یکی از ویژگی های منحصربه‌فرد گریل های نسل جدید، خاموشی خودکار آن توسط سنسور موجود در آن می باشد. به‌طوری‌که در هر زمان که دستگاه گریل کار نمی کند، سنسور موجود فعال‌شده و دستگاه به طور خودکار خاموش می گردد.

قفسه غذای داغ

در آشپزخانه های صنعتی، به‌منظور جلوگیری از به هدر رفتن گرمای موجود در مواد غذایی، از قفسه غذای داغ استفاده می کنند. تمامی این قفسه ها عایق بندی شده و دارای سنسورهای حرارت سنج نیز می باشند؛ که بهترین شرایط را برای نگهداری از مواد غذایی داغ فراهم می کنند.

تجهیزات و لوازم پخت و پز

تجهیزات پخت و پز از مهمترین و اصلی ترین لوازمی است که یک آشپزخانه باید آنها را داشته باشد پس باید مورد توجه شما قرار گیرد. در ادامه به شما اوناع این تجهیزات را معرفی می کنیم:

  • انواع سرخ کن
  • دستگاه کباب ترکی
  • انواع فر پخت پیتزا
  • دمکن برنج
  • کباب پزها
  • اجاق گاز های صنعتی

فقط به این نکته دقت کنید که این موارد، انواع گوناگونی دارند که شما باید بسته به نیاز خود آنها را تهیه کنید.

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *